Elektronik Teknolojisi Programı
ELEKTRONİK TEKNOLOJİSİ PROGRAMI
 
Kuruluş

Meslek Yüksekokulu 1975–1976 eğitim-öğretim yılında Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak eğitim-öğretime başlamış, 1981 yılında Yüksek Öğretim Kanunu ile Erciyes Üniversitesine bağlanmıştır. 18.05.2018 tarih ve 30425 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanan 7141 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile Kayseri Üniversitesi bünyesinde eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Elektronik Teknolojisi Programı 1978 yılından itibaren eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmektedir.
 
Kazanılan Derece

Elektronik Teknikeri, Ön Lisans Derecesi
 
Program Profili

Eğitim süresi 2 yıl olan Elektronik Teknolojisi Programında, Bilgisayar Uygulamaları, Doğru Akım Devre Analizi, Elektrik ve Elektronik Ölçmeleri,  Alternatif Akım Devre Analizi, Analog Elektronik, Bilgisayar Destekli Tasarım 1 ve 2, Sayısal Elektronik, Mikroişlemciler/Mikrodenetleyiciler, İşlemsel Yükselteçler, Enstrumantasyon, Senkro-Servo Sistemler, Amplifikatörler ve Osilatörler, Güç Elektroniği, Elektrik Motorları Ve Sürücüleri Telekomünikasyon Teknolojileri gibi dersleri almaktadırlar.  Öğrenciler, 4. Dönemde Sistem Analizi ve Tasarımı dersi almakta ve almış oldukları eğitimi projelendirerek uygulama odaklı bireyler yetiştirilmesi hedeflenmektedir.
 
Ayrıca yaz dönemlerinde toplam 40 iş günü staj çalışması yaptırılarak öğrencilerin pratik ve kamu , özel sektör piyasasındaki işeyiş hakkında bilgi edinmeleri sağlanmaktadır.
 
Mezunların İstihdam Profilleri

Elektronik Teknolojisi programından mezun olan öğrenciler kazandıkları yeterlikler doğrultusunda; elektronik ve otomasyon sektöründe mal/hizmet üreten, küçük ve orta ölçekli işletmeler, sanayii kuruluşları, bilişim, elektronik ve otomasyon sektöründe istihdam edilirler.
 
Üst Derece Programlarına Geçiş

Mezun olan öğrencilerin Dikey Geçiş Sınavı (DGS) İle Kayıt Yapılabilecek Lisans Programları ; Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Endüstri Mühendisliği, Endüstri ve Sistem Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Enerji Yönetimi, Fizik, Fizik Mühendisliği, Havacılık Elektrik ve Elektroniği, Kontrol ve Otomasyon Mühendisliği, Meteoroloji Mühendisliği, Uçak Elektrik-Elektronik, Uzay Bilimleri ve Teknolojileri, Uzay Mühendisliği gibi 4 yıllık mühendislik ve benzeri fakültelere geçiş imkanları vardır.
 
 
TYYÇ - Program Yeterlilikleri İlişkisi
 
 
 
 
 
 
 
Adres ve İletişim Bilgileri (Program Başkanı, AKTS/DS Koordinatörü)
Program Koordinatörü: Dr. Öğretim Üyesi Ahmet KEKEÇ
Kayseri Üniversitesi Meslek Yüksekokulu Melikgazi/KAYSERİ
Mail: akekec@kayseri.edu.tr
Adres : Köşk Mahallesi Sebahattin Zaim Sokağı 38030 Melikgazi/KAYSERİ
Telefon : +90 (352) 437 49 15
Faks : +90 (352) 437 52 67
Öğrenci İşleri : +90 352 437 49 47 / +90 352 207 66 66 Dahili 10500/10508
E-Posta : myomudurlukkayseri.edu.tr
Copyright © 2013 - 2014 / Tasarım & Programlama: Erciyes Üniversitesi Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Web Grubu